regionalnie testujemy

Gdzie kupić certyfikowane rogale świętomarcińskie?

Tradycyjnie przed 11 listopada przyznawana są certyfikaty, które pozwalają piekarniom i cukierniom produkować oryginalne rogale świętomarcińskie. W Poznaniu i Wielkopolsce takim zaświadczeniem w dniu Św. Marcina będzie mogło pochwalić się 90 wytwórców.  

Po raz pierwszy certyfikaty przyznano w 2008 roku. Wtedy też tradycyjnie wypiekany rogal świętomarciński został wpisany do “Rejestru Chronionych Nazw Pochodzenia i Chronionych Oznaczeń Geograficznych” Unii Europejskiej. Tym samym trafił na prestiżową listę regionalnych specjałów, które powstają z lokalnych surowców i według oryginalnych przepisów.


Certyfikowany rogal świętomarciński jest wypiekany tylko w Poznaniu i w wyznaczonych powiatach Wielkopolski. Wyróżnia go kształt (ciasto zawijane jest w podkowę) i nadające mu charakterystycznego smaku składniki – m.in. ciasto półfrancuskie, biały mak, orzechy, rodzynki, kandyzowane owoce i aromat migdałowy. Waga smakołyku powinna mieścić się w przedziale 150-250 gramów.

Certyfikaty przyznaje Cech Cukierników i Piekarzy w Poznaniu, Izba Rzemieślnicza i Urząd Miasta Poznania. Obecnie (6.11) w Wielkopolsce działa 89 producentów wytwarzających oryginalnego rogala. W przyszłym tygodniu do tego grona dołączy kolejny wytwórca, który obecnie przechodzi procedurę kontrolną. 

Pełną listę certyfikowanych cukierni i piekarni można znaleźć na stronie: http://www.cechcukiernikowipiekarzy.pl/lista-cukierni-z-certyfikatem.html

Tradycyjnie od ponad 100 lat

Rogal świętomarciński jest jednym z symboli Poznania. W świadomości mieszkańców i turystów wyrób ten związany jest z obchodami dnia Św. Marcina przypadającymi na 11 listopada. Według jednej z legend prekursorem wypieku rogala był poznański cukiernik Józef Melzer, który namówił swego pracodawcę do rozdania rogali ubogim. Na ten pomysł Melzer wpaść miał w 1891 roku pod wpływem kazania proboszcza parafii Św. Marcina ks. Jana Lewickiego. Ksiądz zachęcał, by uczcić święto jakimś uczynkiem miłosierdzia skierowanym do niezamożnych mieszkańców Poznania.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *