gotujemy z regionalnie tradycyjnie

Biała tylko z certyfikatem i z Wielkopolski

Ten wielkopolski specjał dobrze znany już w XIX stuleciu, chociaż pewne przesłanki wskazują, że była wyrabiana już w czasach piastowskich. Kojarzony jest przede wszystkim z wielkanocnym stołem świątecznym, jednak ostatnio bywa coraz częściej spożywany także w pozostałe dni roku. Już 28 marca dowiemy się, które firmy wytwarzają najlepszą Kiełbasę Białą Parzoną Wielkopolską.

W 2017 roku wyrób ten dołączył do grona produktów sygnowanych chronionym oznaczeniem geograficznym. 

– W tej chwili taki certyfikat przyznano 8 producentom. A który z nich wytwarza najlepszą? Tego chcemy się dowiedzieć podczas specjalnej oceny zorganizowanej przez Wielkopolską Izbę Rzemieślniczą w Poznaniu, Ogólnopolski Cech Rzemieślników Wędliniarzy Kucharzy oraz grupę producencką. Jest to ocena przeprowadzana w ramach cyklu imprez Wielkanoc Mięsne Święta Polska Tradycja. Warto wspomnieć, że to właśnie podczas tych certyfikacji, organizowanych z myślą o przestrzeganiu starych receptur na kiełbasę białą, zrodziła się idea ubiegania się o unijne oznakowanie. Dziś już wiemy, że wieloletnie starania przyniosły wielkopolskim wędliniarzom ogromny sukces – mówią organizatorzy akcji.

Prace komisji konsumenckiej odbędą się w poniedziałek, 28 marca o godz. 11:00 w Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej w Poznaniu przy al. Niepodległości.
Kiełbasa Biała Parzona Wielkopolska została zarejestrowana 2017 roku, jako produkt sygnowany chronionym oznaczeniem geograficznym. Według tego dokumentu tylko kiełbasa produkowana zgodnie z precyzyjnie opisaną recepturą i technologią na dokładnie określonym obszarze geograficznym kraju (Województwo Wielkopolskie oraz kilka powiatów z dwóch sąsiednich województw) ma prawo być nazywana kiełbasą białą parzoną wielkopolską.

Zgodnie z określonymi normami, kiełbasa powinna mieć ok. 10-12 centymetrów długości i średnicę do 3,3 centymetrów. Wytwarzana jest wyłącznie z mięsa wieprzowego, wykrawanego w ciągu 48-72 godzin po uboju (co oznacza w praktyce, że musi być to mięso z Polski), średnio rozdrobnionego, uzyskiwanego z wykrawanych szynek i łopatek. Mięso I klasy musi stanowić 70% ogólnej masy, II klasy 20% a III klasy tylko 10%. Mięso użyte do produkcji jest niepeklowane, co nadaje charakterystyczny “biały” kolor. Znakiem rozpoznawczym jest zawartość majeranku – nie mniejsza niż 0,3 kg na 100 kg mięsa. Pozostałe przyprawy to: sól warzona, świeżo starty czosnek i świeżo zmielony pieprz czarny. Daje to niezwykłą kompozycję smakowo-aromatyczną, a także wizualną, nieporównywalną z żadną inną z kiełbas tego typu.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *