Gęś pieczona – pasztet z gęsi
Gęsina na nowo jest odkrywana na naszych stołach nie tylko w dzień świętego Marcina, 11 listopada, staje się coraz to popularniejsza i podawana w najmodniejszych restauracjach.
Jak że popularna przed laty. By przyrządzić gęś na sposób staropolski posłużyć możemy się przepisem z XVI wieku,
W przepisie czytamy:
Gęś na żywo. Przepis aż z XVI wieku:
„Gęś jakoby żywo upiec.
Naprzód wszystkę oskub, chyba szyje z głową nic, uczyńże ogien w okrąg około niej, nieciasny w okrąg, żeby nie gorzała, a iżby jej smąd nie umorzył, ani też barzo przestronny, aby się mogła śpiesznie piec chodząc miedzy ogniem. Nastawiaj w on krąg do kilka tworzydł z wodą, mieszając w nię sól i miód. Drugie tworzydła wstaw z jabłki warzonymi, coby w kostki pokrajane były. Samę gęś często polewaj, a zwłaszcza słoninami, dla smaczniejszego jedzenia a dla prędszego pieczenia, ognia k niej przykładaj, ale nie nagle, bo gdyć się pocznie przepiekać, tedyć ona chcąc ujść stamtąd, ku ogniowi się mieć będzie, jedno iż ogrodzenie ognia drogę jej zastąpi, i tak innej pociechy nieboga mieć nie będzie, jedno się piciem chłodzić, a onymi jabłki posilać. A choć jej ono w członkoch niejaką ochłodę czyni, wszakże mocą swą on pokarm i picie wnątrze w niej czyści i jelita w niej wychędoży, bo z niej wszystko wypędzi i wnątrze wystruże, niżli się w niej pocznie smażyć. Przeto pilnuj, abyś gębkę barwierską ustawnie w wodzie miał, a tą jej głowę często maczał i przeciwku sercu, aby się jej mózg i serce otrzeźwiawały. Na ostatek gdy obaczysz, iż się taczając upadać poczyna, już ją wyjmi z ognia a przed goście ją nieś. Niechże ją ochotnie krają, ona jeszcze gęgać i wrzeszczeć będzie, tak iż niemal będzie zjedzona, gdy prawie umrze.”
Jednak szybciej i prościej będzie zrobić to w niżej podany sposób:
Składniki przepisu
Gęś pieczona
Średniej wielkości gęś
3-4 jabłka
3-4 średnie cebule
500-700 g wątróbki drobiowej
Podroby z gęsi
Pół szklanki kaszy gryczanej
Olej
Kilka śliwek suszonych i wędzonych, majeranek, czosnek, pieprz, sól według uznania
Pasztet z gęsi
Jedną z najprostszych i najpyszniejszych rzeczy w kuchni, jakie możemy przyrządzić to pasztet z gęsi, oczywiście, jeżeli po uroczystym obiedzie bądź kolacji zostało nam coś z gęsi, którą upiekliśmy według podanego wyżej przepisu.
Mięso i farsz z pieczonej gęsi
500 g mięsa mielonego
2 cebule
czosnek
2-3 jajka
Bułka tarta
Przyprawy według uznania (sól, pieprz, majeranek)
Sposób przygotowania
Gęś pieczona
Pokrojone podroby, cebulę i jabłka mieszamy z kaszą, wątróbką, odrobiną oleju i przyprawami. Wykładamy na blaszkę i pieczemy w rozgrzanym piekarniku około 30 minut, aż wątróbka i cebula będą dość mocno przyrumienione. Takim właśnie farszem nadziewamy gęś, którą w około 180°C – 200°C pieczemy kilka godzin. (Około godziny na każdy kilogram gęsi)
Podajemy zgodnie z upodobaniem smakowym domowników czy gości, buraczki na wiele sposobów, czerwona kapusta, pyzy, ziemniaki.
Pasztet z gęsi
Dokładnie obieramy korpus upieczonej gęsi (nie powinno być z tym większego problemu, mięso samo powinno odchodzić od kości). Mięso z gęsi, farsz, cebulę, czosnek mielimy. Do zmielonej masy dodajemy mięso mielone, jajka, dokładnie mieszamy, wyrabiamy na jednolitą masę dodając przyprawy. Jeżeli masa będzie zbyt luźna dodajemy tartej bułki a gdy będzie zbyt sucha wody lub bulionu.
Tak wyrobioną masę wkładamy do uprzednio wysmarowanych olejem i oprószonych tartą bułkom foremek. Możemy do masy pasztetowej dodać np. marchew. Na pasztet dodać można również boczek lub słoninę wędzoną.
Pieczemy w 180°C około dwie godziny.
Pasztet możemy podawać zarówno na ciepło z pieczonymi ziemniakami, wyśmienity będzie również na zimno do pieczywa.
Dla wszystkich, którym przepis na pasztet wydał się zbyt prosty proponuję staropolski przepis na
Wypłukawszy do czysta wątrobę, włóż je do ciepłego mleka, i potrząśnij cokolwiek białym miałko utłuczonym pieprzem, zostaw tak dzień jeden lub dwa, polewając ją jednak co dwie godziny świeżym mlekiem. Zrób pasztet z cienkiego ciasta, włóż na dno masła, cytryny w talarkach, kawałek słoniny, jedną cebulkę, i świeże ostrygi, jeśli się podoba; wlej nieco wina, połóż na to z pierwszej cienkiej suppy odcedzoną wątrobę. Posyp ją muszkatołowym kwiatem, zamknij porządnie pasztet, i da go do niezbyt gorącego pieca. Tym czasem wbij dwa żółtka do przepuszczonej przez sito i znowu do ognia przystawionej suppy tak jednak, aby się nie zbiegły, a gdy się pasztet upiecze, zrób weń dziurę i tą dziurą wlej sos zabity żółtkami, wymieszaj przyzwoicie i zamknięty pasztet daj na stół; wypuściwszy bowiem parę, wątroba stwardnieje i swą przyjemność straci.”
Życzymy smacznego
Gotujemy Testujemy
[…] Gęś pieczona – pasztet z gęsi […]