ksiązki kucharskie

Czytanie, gotowanie dla odważnych

Czytanie, gotowanie dla odważnych

Gotujemy Testujemy, tym razem nie gotuje i nawet nie testuje, lecz czyta. Na naszym rynku wydawniczym jest pewnie tyle książek kucharskich jak samych przepisów – ogrom. Jak z pośród tego wszystkiego wybrać coś, co będzie oryginalne, a przepisy nieznane, a i czasem zaskakujące?

Spośród wszystkich kolorowych poradników kulinarnych, barwnych albumów, apetycznych zdjęć potraw i dań, można zauważyć coś specjalnego, zaskakującego, rzec można „crem de la crem”.  To 514 stron i 1134 przepisów, jakich nigdzie nie znajdziecie, są tam opisane:

Potrawy z żołądków, Potrawy z jelit, Potrawy z móżdżków, Potrawy z płucek Potrawy z gryfu (wymienia), Potrawy z nerek (cynaderek), Potrawy z mleczka (grasicy), Potrawy z ozora, Potrawy z nóżek, Potrawy z uszów, Potrawy z głów, Potrawy z oczu, Potrawy z serc Potrawy z podrobów mieszanych, Wędliny z podrobów, Potrawy z wątróbek, Potrawy z ogonów,  Potrawy ze śledziony, Potrawy z jąder.

Z pewnością o wielu tych potrawach nawet nie słyszeliście, a dla prawdziwych miłośników kuchni, chcących poznawać nieznane, nowe, smaki to doskonała lektura, której nie powinno zabraknąć w zbiorze kuchennych leksykonów.

To jedyna w swoim rodzaju i niepowtarzalna na rynku książka kucharska

Kuchnia dla Odważnych

autorstwa urodzonego w Zakopanem Walentego Kani

.walentyksiazka3 allegro

 

Kilka informacji o książce:

Kuchnia dla Odważnych – Podroby to zbiór ponad tysiąca przepisów, zgromadzonych w trakcie dziesięcioletniej pracy, poświęconych niedocenionej i zapomnianej sztuce kulinarnej. To również próba ocalenia od zapomnienia unikatowych receptur na potrawy z podrobów: tak staropolskich, jak pochodzących z najodleglejszych zakątków świata i funkcjonujących w życiu codziennym tubylców.

Książka, której autorstwa podjąłem się dziesięć lat temu, powstała z pasji i z pasją została napisana. Przepisy zgromadzone w tomie Kuchni dla odważnych. Podroby zgromadzone zostały w trakcie moich wieloletnich eksperymentów kulinarnych, niekończących się degustacji oraz wojaży po pchlich targach, strychach i antykwariatach w poszukiwaniu zapomnianych receptur poświęconych podrobom. Efektem jest ponad pięćset stron maszynopisu oraz 1140 unikatowych przepisów.

Książka pogrupowana została w dziewiętnastu rozdziałów: I. Potrawy z żołądków, II. Potrawy z jelit, III. Potrawy z móżdżków, IV. Potrawy z płucek, V. Potrawy z gryfu (wymienia), VI. Potrawy z nerek (cynaderek), VII. Potrawy z mleczka (grasicy), VIII. Potrawy z ozora, IX. Potrawy z nóżek, X. Potrawy z uszów, XI. Potrawy z głów,  XII. Potrawy z oczu, XIII. Potrawy z serc, XIV. Potrawy z podrobów mieszanych, XV. Wędliny z podrobów, XVI. Potrawy z wątróbek,  XVII. Potrawy z ogonów, XVIII. Potrawy ze śledziony, XIX. Potrawy z jąder.

Od autora:

 

DLACZEGO PODJĄŁEM SIĘ TEGO TEMATU?

IMG_5892

Początki mojej fascynacji kulinarnej tą niezbadaną dotąd dziedziną sztuki kulinarnej sięgają czasów pisania pracy inżynierskiej na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt krakowskiej Akademii Rolniczej. Gromadząc materiały do dysertacji poświęconej produkcji drobiarskiej dogłębnie zbadałem problematykę oraz zgromadziłem szereg nieznanych szerszemu audytorium przepisów. To wówczas dowiedziałem się również szeregu ciekawostek, dotyczących podrobów. Któż spodziewałby się, że w czasach antycznych najdroższym było mięso z pawia, a największym rarytasem kulinarnym – ich języki?

Kolejnym etapem w gromadzeniu materiałów były eksperymenty z kuchnią światową. Kosztując wymyślnych dań z móżdżków, płuc czy nerek, delektując się zupą z krwi oraz przegryzając bogato przyprawione owady zdałem sobie sprawę z dysonansu pomiędzy bogactwem oferty kulinarnej a ubóstwem nawyków żywieniowych rodaków.

Tak oto zatoczyłem kulinarne koło. Dziwactwa kuchenne doprowadziły mnie z powrotem do znanych mi doskonale z dzieciństwa spędzonego na Podhalu smaków flaczków, ozorków i móżdżków, a niniejsza książka stała się kontynuacją wieloletniej tradycji kulinarnej.

 

 

 

KIM JESTEM?

schab

Walenty Kania

(ur. 1980 w Zakopanem)   – z wykształcenia technolog żywności i zootechnik, z pasji kucharz amator i miłośnik dziwactw kulinarnych. Ukończył Technikum Technologii Żywności w Nowym Targu oraz Wydziały Hodowli i Biologii Zwierząt Akademii Rolniczej w Krakowie i Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Autor unikatowych opracowań badawczych Perlice i ich znaczenie w przemyśle drobiarskim oraz Porównanie presji drapieżników na lęgi bażantów. Prócz pozycji Kuchnia dla Odważnych. Podroby napisał także książkę poświęconą potrawom z raka.

 

gorąco polecamylogo 4 - Kopia

Gotujemy Testujemy na FB

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *