Bez kategorii

Biedronka rozdaje warzyworki wielbicielom owoców i warzyw

23 stycznia obchodzimy w Polsce dzień bez opakowań foliowych. Sieć Biedronka przyłącza się do obchodów i organizuje specjalną akcję promocyjną. Klienci, którzy w dniach 22-28 stycznia br. kupią świeże warzywa lub owoce o wartości co najmniej 20 zł otrzymają za darmo komplet dwóch warzyworków do ponownego użytku. Akcja ma na celu popularyzację opakowań wielokrotnego użytku.




Kupując owoce i warzywa w sieci sklepów Biedronka klienci mają możliwość zaopatrzyć się w specjalne siateczki tzw. warzyworki, zamiast zużywać kolejnych sztuk foliowych jednorazowych „zrywek”. W przypadku wydania wielokrotności kwoty 20 zł Biedronka sprezentuje kolejne zestawy woreczków. Będą one wydawane przez kasjera przy płatności za zakupy lub asystenta ds. kas samoobsługowych. Ze względu na charakter akcji, nie jest wymagane korzystanie z karty Moja Biedronka lub aplikacji.
 

Dzięki naszej akcji, chcemy upowszechnić dobre nawyki, których stosowanie przyczynia się do zmniejszania ilości jednorazowych tworzyw sztucznych w naszym środowisku. Zwykłe „zrywki” służą nam zaledwie od kilku do kilkunastu minut – a ich recykling jest kosztowny z powodu niezwykle małej masy oraz energii potrzebnej, by je najpierw odzyskać w sortowniach a następnie przetworzyć – traci na tym środowisko naturalne a przez to my wszyscy.

Katarzyna Zabrzycka, młodsza menedżerka ds. opakowań w sieci Biedronka




Biedronkowe warzyworki są wykonane z poliestru, elastycznego tworzywa dającego dużą trwałość i wytrzymałość, są bezpieczne dla produktu a ich proces produkcji nie wymaga dużych nakładów energii. Używanie siateczek wielokrotnego użytku na owoce i warzywa jest korzystne dla środowiska, produktów oraz bardziej ekonomiczne w dłuższej perspektywie. Proponowane przez Biedronkę rozwiązanie ma wiele zalet. Jest to m.in. ochrona owoców i warzyw – wielorazowe siateczki z poliestru zapewniają odpowiednią wentylację, co pomaga w utrzymaniu świeżości i lepszego smaku. Warzyworki wytrzymują obciążenie do 5 kilogramów, co pozwala na zapakowanie produktów w dużych ilościach. Siateczki dostępne w Biedronce można prać w pralce lub ręcznie, co pozwala utrzymać je w czystości i higienie. Mogą być wykorzystywane nie tylko do przechowywania owoców i warzyw, ale także jako torby na zakupy, organizery w domu, siateczki do prania delikatnych rzeczy w pralkach czy nawet jako siatki plażowe. Dzięki temu są praktycznym i wszechstronnym narzędziem ułatwiającym codzienne życie.
Dlaczego Biedronka zachęca by zmienić plastikową zrywkę na inny polimer, zamiast zastosować alternatywne materiały z odnawialnych źródeł? Należy wziąć pod uwagę cały cykl życia opakowania z konkretnych surowców. Produkcja toreb papierowych wymaga użycia więcej energii, a dodatkowo taka torebka musiałaby być wykorzystana co najmniej 4 razy, aby zniwelować jej ślad węglowy, co w przypadku papieru często jest niemożliwe ze względu na delikatność materiału. Z kolei, by zniwelować ślad węglowy związany z powstawaniem torebki bawełnianej należałoby ją użyć ponad 130 razy. Uprawa bawełny zużywa ogromne ilości chemicznych środków ochrony roślin, które trafiają do gleby. Z kolei torby biodegradowalne, by zostały rozłożone, potrzebują kontrolowanych warunków kompostowania, a wrzucenie ich do pojemnika na frakcję plastikową obniża jakość polimerowych recyklatu.
 




Biedronka konsekwentnie realizuje strategię ochrony środowiska, a jednym z jej priorytetów jest staranny dobór materiałów i odpowiedzialne projektowanie opakowań. Sieć konsekwentnie dąży do optymalizacji wykorzystania zasobów i domykania obiegu materiałów oraz surowców. Co więcej, to właśnie, Biedronka jest członkiem założycielem utworzonego w 2020 roku Polskiego Paktu Plastikowego. Celem organizacji jest ograniczanie użycia tworzyw sztucznych, innowacje i upowszechnienie stosowania obiegu zamkniętego dla plastiku.
Jednym z kluczowych celów członków Paktu Plastikowego jest eliminacja opakowań problematycznych i nadmiernych z tworzyw sztucznych. Zrywki foliowe, towarzyszce najczęściej zakupom w sieciach detalicznych w pakowaniu owoców i warzyw sprzedawanych luzem, są elementami podlegającymi pod ten cel. Po analizach prac grup roboczych zrywki zakwalifikowane zostały jako opakowanie nadmierne, w związku z tym członkowie Paktu powinni pracować nad zminimalizowaniem wykorzystania tych opakowań, a w dalszej perspektywie pozbyć się ich całkowicie. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w Europie na temat elementów stanowiących największe zanieczyszczenia środowiska, torby foliowe znalazły się w czołowej dziesiątce. Dlatego warto wspierać konsumentów w stosowaniu opakowań wielorazowych na warzywa i owoce.

Dorota Żmudzińska, ekspertka ds. gospodarki o obiegu zamkniętym w Polskim Pakcie Plastikowym.

Biuro prasowe sieci Biedronka




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *