• Obrazek nagłówka
  • Obrazek nagłówka
  • Obrazek nagłówka
150 rocznicy powstania Kół Gospodyń Wiejskich – Spotkanie w Pałacu Prezydenckim w związku z obchodami
strona główna regionalnie 150 rocznicy powstania Kół Gospodyń Wiejskich – Spotkanie w Pałacu Prezydenckim w związku z obchodami
150 rocznicy powstania Kół Gospodyń Wiejskich – Spotkanie w Pałacu Prezydenckim w związku z obchodami
Autor : kucharz
Dodano : 14 maja, 2016
http://www.gotujemytestujemy.pl

150 rocznicy powstania Kół Gospodyń Wiejskich – Spotkanie w Pałacu Prezydenckim w związku z obchodamidwnld600126900

Koła Gospodyń Wiejskich w Polsce istnieją już od 150 lat. Z tej okazji Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda spotkała się z przedstawicielkami KGW. To dzięki KGW kulinarne dziedzictwo Polski , folklor oraz wartości moralne są przekazywane i utrwalane przez lata. Koła Gospodyń wiejskich działają bardzo prężnie , na naszym portalu nie raz prezentowaliśmy i będziemy czynić to nadal tradycyjne przepisy kulinarne.

gotujemytestujemy.pl/KGW

„Pałac Prezydencki wypełnia energia kobiet”

Społeczna aktywność kobiet wiejskich jest nie do przecenienia – mówiła w piątek małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda do członkiń Kół Gospodyń Wiejskich. Podkreśliła, że dzięki aktywności kobiet, polska tradycja jest powodem do dumy.dwnld1968343041

Spotkanie w Pałacu Prezydenckim odbyło się w związku z obchodami 150. rocznicy powstania kół. – Jestem dumna, że Pałac Prezydencki dzisiaj ozdobiony jest barwami wszystkich regionów krajów, a siedzibę prezydenta wypełnia entuzjazm i energia kobiet – powiedziała małżonka prezydenta.

Podkreśliła, że członkinie Kół Gospodyń Wiejskich rzadko są bohaterkami uroczystości, bo zwykle służą innym, wspierają swoje lokalne wspólnoty i ojczyzny. – To wasza społeczna aktywność, a także dbałość o kultywowanie tradycji i kultury ubogacają nie tylko polską wieś, ale i nasz cały kraj – podkreśliła Agata Kornhauser-Duda.

Zaznaczyła, że do tego potrzebna jest nie tylko energia i aktywność, ale przede wszystkim poczucie, że właśnie tradycja, z której wyrastamy, jest czymś ważnym, o co warto dbać i co warto pielęgnować.

Małżonka prezydenta zaznaczyła, że to m.in. dzięki aktywności kobiet piękna polska tradycja przestała kojarzyć się z czymś zaściankowym, a jest prawdziwym powodem do dumy.

– Tak sumiennie i pieczołowicie przechowywałyście panie polski folklor, dziś motywy ludowe zdobią nowoczesne stroje, biżuterię, porcelanę czy wyroby skórzane, robią furorę na całym świecie – dodała.dwnld971027102

– Kobiety na polskiej wsi organizują się i działają od 150 lat. Ale ich rola w rozwoju naszego kraju jest nie do przecenienia. Otóż nasza historia tak się złożyła, że podczas gdy mężczyźni ginęli na wojnach, w powstaniach, to właśnie na kobietach spoczywał obowiązek utrzymania domu, wychowywania dzieci, ale także obowiązek przekazywania wiedzy o tym, co to jest Polska – mówiła małżonka prezydenta.

– Rzadko czyta się o tych kobietach w książkach do historii i wystawia się im pomniki. A są to ciche, bezimienne bohaterki nie mniej ważne od ich mężów, ojców, braci, którzy ginęli za ojczyznę – podkreśliła.

Prezes Krajowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich Bernadetta Niemczyk powiedziała, że koła liczą obecnie 700 tys. osób. Koła gospodyń wiejskich bronią praw, reprezentują interesy i działają na rzecz poprawy sytuacji społeczno-zawodowej kobiet wiejskich oraz ich rodzin. (inf.własna/PAP)

Źródło: /www.prezydent.pl/  (fot. Grzegorz Jakubowski / KPRP)Komentarze: Bądź pierwsza/y


Zobacz inne wpisy